751 kontroli palenisk w grudniu

Strażnicy miejscy ujawnili 8 przypadków spalania śmieci. W związku z tym nałożyli 8 mandatów karnych na kwotę 1 600 złotych. Ponadto 23 mieszkańców nie posiadało certyfikatów potwierdzających odpowiednie parametry używanego do spalania węgla. Za te wykroczenie funkcjonariusze nałożyli 4 mandaty karne, pouczyli 19 osób.

751 kontroli palenisk w grudniu
Fot. Straż Miejska Miasta Krakowa

Zgodnie z przepisami zawartymi w uchwale antysmogowej dla Krakowa, która obowiązuje od 1 lipca 2017 roku, do ogrzewania domu nie można używać paliw niskiej jakości oraz drewna o wilgotności powyżej 20 procent. W trakcie kontroli strażnicy przypominają również mieszkańcom o zakazie użytkowania od 1 września br. urządzeń grzewczych na paliwa stałe.

Kontrole jakości paliwa

Patrole sprawdzają w pierwszej kolejności, czy właściciel posiada odpowiedni certyfikat, świadczący o tym, że spełnia ono odpowiednie parametry. Jeśli posiada, a mimo tego paliwo budzi wątpliwości (jego wygląd przypomina zabronione muły lub floty), wówczas pobierana jest próbka węgla i popiołu do badania laboratoryjnego.

Zespół kontrolny

Stanowią go strażnicy Referatu Kontroli Odpadów oraz strażnicy Sekcji Ekologicznych w liczbie 29 osób. W przypadku znacznych przekroczeń zanieczyszczenia powietrza lub zwiększonej liczby zgłoszeń interwencyjnych, do zespołu dołączy 71 strażników.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Edyta Ćwiklik
Podmiot publikujący: Straż Miejska
Zobacz także
Ważne
986
bezpłatny
numer interwencyjny
Warto zobaczyć
POLECAMY