Aktualności

X edycja konkursu dla amatorów graffiti!

Warunkiem uczestnictwa w konkursie ,,Ósemka w sprayu” jest wypełnienie i nadesłanie karty zgłoszeniowej – w terminie do 13 września - wraz z projektem planowanego muralu. Powinien on przedstawiać rodzinę, młodzież, dzieci uprawiające popularne dyscypliny sportowe na tle przyrody.

Celem konkursu jest wspieranie sztuki street art jako jednego ze sposobów na poprawę estetyki przestrzeni miejskiej, przełamywanie schematów myślenia o graffiti jako wyłącznie o wandalizmie, a nie o sztuce, a także odkrycie i promocja uzdolnionych osób.

Organizatorzy: Rada Dzielnicy VIII Dębniki, Centrum Młodzieży im. dra H. Jordana, Tauron Dystrybucja S.A. Oddział w Krakowie, Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego, Stowarzyszenie Pogromcy Bazgrołów, Straż Miejska Miasta Krakowa.

533 pojazdy nieużytkowane w 6 miesięcy. Czyszczenie krakowskich ulic trwa

Porzucone, zniszczone, zardzewiałe i zdekompletowane. Pojazdy nieużytkowane nazywane potocznie wrakami zajmują nie tylko cenne miejsca parkingowe na naszych osiedlach, ale także zagrażają środowisku.

W pierwszym półroczu 2021 roku strażnicy miejscy doprowadzili do usunięcia 533 takich pojazdów. To około 20% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Kraków w finale konkursu o tytuł „Zielonej Stolicy Europy 2023”

Kraków wraz z Helsingborgiem (Szwecja), Sofią (Bułgaria) i Tallinem (Estonia) trafił do ścisłej finałowej czwórki ubiegającej się o tytuł „Zielonej Stolicy Europy 2023”. W tegorocznej edycji konkursu wystartowały również: Belgrad (Serbia), Cagliari (Włochy), Dublin (Irlandia), Gaziantep (Turcja),  İzmir (Turcja), Košice (Słowacja), Logroño (Hiszpania), Skopje (Republika Macedonii Północnej) oraz Zagrzeb (Chorwacja), a z polskich miast: Warszawa, Rzeszów i Gdańsk.

City Helpers na ulicach Krakowa

29 czerwca odbył się briefing prasowy zwiastujący rozpoczęcie pilotażowego projektu City Helpers, który będzie istotnym wsparciem w budowaniu odpowiedniego wizerunku Krakowa jako miasta gościnnego i przyjaznego, a zarazem otwarcie komunikującego turystom obowiązujące zasady i zachęcającego do ich przestrzegania.

Dominika Mazurek laureatką nagrody „Bezpieczny Kraków”

Dominika Mazurek, funkcjonariuszka z 10-letnim stażem w Straży Miejskiej Miasta Krakowa, otrzymała tegoroczną nagrodę „Bezpieczny Kraków”. Przyznano ją po raz 16-ty za wzorowe osiągnięcia dla poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego w Krakowie. Wręczenie nagród odbyło się dziś w sali Lea Urzędu Miasta Krakowa. Prezydent Jacek Majchrowski przekazał  laureatom okolicznościowe tableau oraz laptopy.

Dzikie zwierzęta w Krakowie. Co trzeba wiedzieć?

Spotykając w mieście zwierzęta leśne należy zachować szczególną ostrożność. Dzikie zwierzęta są z natury płochliwe, ale bywają też nieprzewidywalne. Ważne, by zamykać śmietniki i nie zostawiać worków ze śmieciami obok pojemników. Zostawianie pokarmu zwabia zwierzęta do miasta i odzwyczaja od samodzielnego zdobywania pożywienia. Należy pamiętać, że dokarmianie dzikich zwierząt jest zabronione!

Działania ekologiczne

Na przełomie maja i czerwca strażnicy miejscy z Wydziału Ochrony Środowiska przeprowadzili kontrole środowiskowe okolic rzeki Drwinki. Na terenach kontrolowanych nieruchomości sprawdzali m.in. prawidłową gospodarkę odpadami, a w szczególności nieczystości ciekłe.

Jutro wywieśmy flagi!

Od 1 do 6 czerwca obchodzimy Święto Miasta Krakowa, które zostało ustanowione przez Radę Miasta Krakowa jako upamiętnienie otrzymania przywileju lokacyjnego przez Kraków w 1257 r.

Od jutra zmiany w Kodeksie drogowym

Od 1 czerwca pieszy będzie miał pierwszeństwo przy wchodzeniu na pasy, ale telefon powinien schować do kieszeni. Nowe regulacje mają na celu m.in. zwiększenie bezpieczeństwa pieszych na drogach.

Kontrole spalin - wspólne działania z  funkcjonariuszami Wydziału Ruchu Drogowego KMP

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie wspólnie ze strażnikami miejskimi kontrolowali dziś spaliny emitowane przez samochody. Do tego celu
wykorzystywali dymomierze i analizatory spalin. Współpraca strażników z policjantami odbywa się w ramach realizacji uchwały poprawy jakości powietrza w Krakowie.

Ważne
986
bezpłatny
numer interwencyjny
Warto zobaczyć
POLECAMY