Jerzy Woźniakiewicz

28 sierpnia 2015 roku w trakcie uroczystości z okazji Dnia Straży Miejskiej, komendant Adam Młot wręczył Jerzemu Woźniakiewiczowi złotą odznakę „Zasłużony dla Straży Miejskiej Miasta Krakowa”.

Jerzy Woźniakiewicz
Fot. archiwum J. Woźniakiewicz

Tytuł ten jest najwyższym odznaczeniem, jakie Straż Miejska przyznaje osobom, które w istotny sposób przyczyniły się do rozwoju naszej jednostki oraz do budowy dobrego imienia i wizerunku Straży Miejskiej Miasta Krakowa, a poprzez swoją działalność na forum lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym wniosły szczególny wkład w działanie straży gminnych w Polsce.


Jerzy Woźniakiewicz urodził się w 1975 r. w Krakowie - Nowej Hucie. Jest absolwentem Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, gdzie ukończył studia na kierunku Politologia i Nauki Społeczne. Ukończył również studia z zakresu zarządzania w kulturze, a także bezpieczeństwa publicznego i zarządzania kryzysowego. W latach 2000-2006 pracował w Urzędzie Miasta Krakowa. Od 2011 roku  dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

W latach 2006-2014 radny Miasta Krakowa i Przewodniczący Komisji Praworządności Rady Miasta Krakowa. Od wielu lat związany z Nową Hutą i samorządem dzielnicowym Czyżyn -  od połowy lat ‘90 pełni funkcję radnego dzielnicy, a przez osiem lat był Przewodniczącym Rady i Zarządu Dzielnicy XIV Czyżyny. Jest wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia „Wspólne Czyżyny”.

W samorządzie miejskim zajmował się m.in. problematyką bezpieczeństwa publicznego, ochroną zdrowia, kulturą oraz transportem i infrastrukturą.

W 2007r. opracował pierwszy w Polsce kompleksowy program powszechnego dostępu do defibrylacji - Krakowska Sieć AED „Impuls Życia”, dzięki któremu w miejscach publicznych Krakowa pojawiły się ratujące życie automatyczne defibrylatory zewnętrzne, a przeszkolonych w zakresie pierwszej pomocy zostało kilka tysięcy krakowian.

Jako zewnętrzny ekspert, a zarazem współautor, pracował nad przyjętym w 2018 roku miejskim programem poprawy bezpieczeństwa „Bezpieczny Kraków”. Jest też członkiem Rady Programowej czuwającej nad jego wdrożeniem.

Pracował społecznie w zespole przygotowującym założenia funkcjonowania miejskiego monitoringu wizyjnego, którego koncepcja jest  obecnie realizowana.

Jest Członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. Był jednym z założycieli i dalej współtworzy Muzeum Ratownictwa w Krakowie, którego eksponaty (głównie zabytkowe samochody straży pożarnej i ambulanse) można podziwiać w zabytkowym hangarze na os. 2. Pułku Lotniczego.

Podczas studiów członek uczelnianych i regionalnych władz Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W połowie lat '90 kierował krakowskim, a następnie małopolskim Związkiem Strzeleckim "Strzelec".

Interesuje się nowymi technologiami oraz historią. W wolnych chwilach fotografuje i uprawia strzelectwo sportowe. Lubi jeździć na rowerze i często porusza się nim po mieście. Również prywatnie interesuje się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem publicznym, zarządzaniem kryzysowym oraz ratownictwem.

Odznaczony również m.in.:

  • Brązowym medalem „Za zasługi dla Policji”
  • Medalem „Za zasługi dla Ligii Obrony Kraju”
  • Odznaką Ochotniczych Straży Pożarnych „Strażak Wzorowy”
  • Medalem 750-lecia Krakowskiego Bractwa Kurkowego
  • Medalem XXV-lecia Straży Miejskiej Miasta Krakowa
  • Medalem Wdzięczności Muzeum Lotnictwa Polskiego "Summa Cum Laude"
  • Odznaką ZHP 1910-2010
  • Odznaką pamiątkową Federacji Młodzieży Walczącej
  • Odznaką „Skoczek Spadochronowy Służb Ochrony”.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Paweł Zaborski
Podmiot publikujący: Straż Miejska
Ważne
986
bezpłatny
numer interwencyjny
Warto zobaczyć
POLECAMY