Serwis prasowy

Tej nocy pomagaliśmy 2 zagubionym staruszkom, które nie potrafiły wrócić do swoich domów. W obu przypadkach udało nam się znaleźć rozwiązanie.

Wczoraj, ok. 17.40, patrolując rejon al. Andersa, na wysokości os. Kazimierzowskiego 14 zauważyliśmy stojące na światłach awaryjnych, na środku jezdni auto. Gdy podjechaliśmy bliżej, dostrzegliśmy, tuż za przejściem dla pieszych, leżącą na poboczu młodą kobietę, obok której stało kilka osób.

Natychmiast zatrzymaliśmy radiowóz i pobiegliśmy sprawdzić, co się stało. Okazało się, że kobieta chwilę wcześniej została potrącona przez nadjeżdżający samochód. Uskarżała się na silny ból głowy, lewej nogi, zawroty głowy oraz nudności. Kontakt z nią był ograniczony, chwilami traciła przytomność.

Udzieliliśmy poszkodowanej pierwszej pomocy i do momentu przyjazdu pogotowia, podtrzymywaliśmy z nią kontakt słowny. Zabezpieczyliśmy miejsce zdarzenia, a także ustaliliśmy sprawcę potrącenia oraz świadków.

Kobieta została zabrana do szpitala. Dalsze czynności przejęli wezwani na miejsce policjanci.

Wczoraj naszą uwagę przykuła 3-osobowa grupa mężczyzn, znajdująca się na wysokości przystanku MPK przy Teatrze Słowackiego. Gołym okiem widać było, że silny uścisk zastosowany wobec jednego z nich, przez 2 pozostałych, nie jest wynikiem jakiejś głębszej zażyłości, ale raczej konfliktu, z którego rozwiązaniem najwyraźniej mają problem.

Gdy podeszliśmy bliżej okazało się, że przytrzymywany mężczyzna przed chwilą nabył 6 par spodni w renomowanym sklepie w Galerii Krakowskiej, a że zrobił to z pominięciem jednego z kluczowych elementów transakcji kupno-sprzedaż tj. płacenia, w pogoń za nim ruszyli ochroniarze i to właśnie oni zatrzymali ,,zakupowicza”.

W tej sytuacji nie pozostawało nam nic innego, jak pomóc w ujęciu sprawcy, by ostatecznie przekazać go w ręce wezwanych na miejsce policjantów.

Kobieta wykorzystała fakt upojenia alkoholowego mężczyzny śpiącego na przystanku tramwajowym przy pl. Wszystkich Świętych. Wyciągnęła z jego portfela gotówkę, przejęła leżący na ziemi telefon, a następnie wraz partnerem oddaliła się z miejsca zdarzenia. Ponieważ całą sytuację obserwował operator monitoringu, kilka minut później oboje zostali ujęci.

Ok. 22.50 operator monitoringu dostrzegł leżącego na ławce mężczyznę. Po chwili podeszła do niego kobieta, włożyła mu do kieszeni leżący na chodniku telefon, a następnie pomogła mu usiąść. Nieoczekiwany zwrot wydarzeń nastąpił później…. kobieta usiadła mu na kolanach, kładąc jego rękę na swoim udzie, a następnie upewniwszy się, że jej partner jest w pobliżu, włożyła komórkę do swojego biustonosza. Na koniec zwinnym ruchem wyciągnęła mu z kieszeni portfel i zabrała znajdującą się w nim gotówkę.

Reakcja strażników była równie szybka, jak działania sprytnej pary. Ok. 23 patrol namierzył ich na wysokości Konsulatu USA przy ul. Stolarskiej, a następnie przekazał w ręce policjantów.

20 maja wchodzi w życie kolejna już nowelizacja ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, porządkująca ruch hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego oraz urządzeń wspomagających ruch. Wprowadzone ustawą kategorie urządzeń mają kluczowe znaczenie dla odpowiedniego sposobu poruszania się nimi po drodze. Nowe przepisy regulują też zasady pierwszeństwa pomiędzy samochodami i innymi uczestnikami ruchu, których istnienie prawo drogowe dotąd ignorowało.

Jednym z zimowych obowiązków właściciela/zarządcy nieruchomości jest usuwanie zalegającego śniegu oraz lodu z części nieruchomości udostępnionej dla użytku publicznego, a także z chodników, przyległych bezpośrednio do nieruchomości. Zarządcy powinni jednak pamiętać, że zasady odśnieżania, choć w sumie logiczne, są również ściśle określone przepisami prawa. 

Ważne jest, aby robić to

  • niezwłocznie,
  • z głową

a) składowanie śniegu powinno uwzględniać ruch pieszych oraz samochodowy - w skrócie, ma go nie utrudniać,

b) pryzmowanie powinno odbywać się na chodniku, przy krawędzi jezdni z zachowaniem 1 m od pnia drzewa.  Składowanie zanieczyszczonego solanką śniegu, w bliskim otoczeniu drzew, ma bardzo niekorzystny wpływ na ich prawidłowy rozwój.

Podstawa prawna: https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=167&sub_dok_id=167&sub=uchwala&query=id%3D21508%26typ%3Du

Jak na początek grudnia pogoda zupełnie nie zimowa, a temperatury sprzyjają wychodzeniu z domu. Jak to zwykle bywa, jedni się cieszą, inni martwią...

Z naszych obserwacji wynika, że nie wszyscy pamiętają o utrzymywaniu dystansu oraz zakrywaniu ust i nosa. Niestety... tylko przez pierwszych siedem dni grudnia ujawniliśmy 144 tego typu wykroczenia, nakładając 68 mandatów karnych i pouczając 76 osób.

Zatem przypomnijmy przepisy:

W myśl art. 116 par. 1a KW osoba, która nie przestrzega zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, podlega karze grzywny albo karze nagany.

W środę, 11 listopada, przypada 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji prezydent Krakowa Jacek Majchrowski apeluje do mieszkańców miasta o wywieszenie flagi narodowej na swoich domach.

Z naszego fb: ,,Nie tylko koronawirus

Choć naszym priorytetem nadal są działania prewencyjne związane z walką z epidemią wirusa COVID-19, to nasze weekendowe interwencje pokazują, że i w innych obszarach wiele się dzieje.

,,Za Kopcem Kościuszki w Lasku Wolskim znajduje się dwóch mężczyzn z dwoma chartami i jednym dużym psem. Przed chwilą zaatakowały sarnę, która leży bez ruchu. Czekam na miejscu, choć mężczyźni oddalili się w nieznanym kierunku. Mam ich zdjęcia, może to pomoże” - tak brzmiała treść zgłoszenia, które wczoraj wieczorem przyjął nasz dyżurny.

W okolicy Sowińca na strażników czekali świadkowie zdarzenia. Obok nich leżał zakrwawiony, pogryziony koziołek. Z ich relacji wynikało, że charty biegały bez smyczy i to one dotkliwie pogryzły zwierzę.

Funkcjonariusze wezwali na miejsce specjalistów zajmujących się dzikimi zwierzętami, ale jak się okazało, na pomoc było już za późno. Obrażenia były zbyt rozległe i rogacz został uśpiony.

Wezwani na miejsce policjanci przejęli dalsze czynności w tej sprawie.

Apelujemy - pilnuj swojego czworonoga‼️

Przypominamy, że osoby wyprowadzające psy na spacer zobowiązane są do trzymania ich na smyczy, a psy rasy agresywnej, w nałożonym kagańcu.

Zwolnienie zwierzęcia ze smyczy jest dozwolone w miejscach mało uczęszczanych i pod warunkiem, że opiekun ma możliwość sprawowania pełnej i bezpośredniej kontroli nad jego zachowaniem tj. zapewniając właściwą reakcję psa na komendę opiekuna.