Aktualności

Ponad pół tysiąca wraków od początku roku

503 pojazdy nieużytkowane zostały usunięte z krakowskich ulic od początku 2024 roku. Mając na uwadze fakt, że strażnicy miejscy korzystają w tym celu z precyzyjnych, ale i często czasochłonnych przepisów, to jest to duża liczba.

Uwaga!
2024-04-18

Od poniedziałku 22 kwietnia br. ulegnie zmianie adres komendy Straży Miejskiej Miasta Krakowa. Nowa lokalizacja: Al. Jana Pawła II 188, 31-982 Kraków.

W Krakowie oddychamy coraz lepszym powietrzem. Walka ze smogiem przynosi efekty

Najbardziej wymiernym rezultatem tej walki jest systematycznie malejąca liczba zgłoszeń wpływających do dyżurnych straży miejskiej. Do tego zdecydowana większość z nich dotyczy posesji i nieruchomości znajdujących się na terenie gmin ościennych.

Nagrody dla strażników miejskich za ratowanie życia ludzkiego

Z początkiem marca ratowali tonącego mężczyznę, a także kobietę, która chciała skoczyć z mostu. Dziś prezydent Jacek Majchrowski wręczył Marcinowi Gierkowi, Kamilowi Wojtoniowi, Kamilowi Rzońcy oraz Konradowi Rawińskiemu nagrody i listy gratulacyjne. W uroczystości wzięli udział: Sekretarz Miasta Krakowa – Antoni Fryczek oraz Komendant Straży Miejskiej Miasta Krakowa – Jerzy Mądrzyk.

Wiosenne wypalanie traw

Wiosna to ta pora roku, kiedy rozpoczyna się problem wypalania traw. Jest to niezwykle niebezpieczne zjawisko, które nie tylko zakłóca harmonię przyrody, ale niesie także za sobą ogromne zagrożenie. Dlatego apelujemy o zaniechanie tego rodzaju praktyk!

19 marca święto patrona Krakowa – świętego Józefa

Dzisiaj, 19 marca, imieniny obchodzi Józef – patron miasta Krakowa. Z tej okazji w naszym mieście odbędą się uroczystości upamiętniające patrona Krakowa.

Podgórze pod lupą strażników

50 strażników prowadziło wczoraj działania kontrolno-prewencyjne na terenie Starego Podgórza i Dębnik. Celem kontroli było zapewnienie spokoju i porządku publicznego, a także wyegzekwowanie wprowadzonych ograniczeń w ruchu drogowym na wytypowanym terenie. Funkcjonariusze ujawnili 196 wykroczeń.

Mróz nie odpuszcza. Każdego dnia strażnicy miejscy odwiedzają do 100 bezdomnych

Siarczysty mróz jest śmiertelnym zagrożeniem dla osób w kryzysie bezdomności. Brak stałego i bezpiecznego schronienia sprawia, że bezdomni są narażeni na wychłodzenie, odmrożenia, a także na bezpośrednie zagrożenie życia. Właśnie dlatego, każdej zimy strażnicy miejscy zwiększają działania kontrole, by dotrzeć do wszystkich tych, którzy mogą potrzebować pomocy. Każdego dnia patrole straży miejskiej docierają do prawie setki osób, oferując im przewiezienie do ogrzewalni czy noclegowni. 

Nie daj się zjeść w świecie realnym i wirtualnym

Fundacja Profilogos wspólnie ze Strażą Miejską Miasta Krakowa oraz Strażą Miejską Myślenice, przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, realizuje projekt profilaktyczny  dotyczący bezpiecznego korzystania z internetu. Celem projektu jest zwiększenie świadomości praw, reguł, zasad rządzących światem wirtualnym i realnym wśród dzieci i młodzieży.