Aktualności
Pod koniec lata nasza strażniczka podejmowała interwencję na osiedlu Przy Arce wobec osób bezdomnych śpiących na ławce. Jedną z nich był pan Tadeusz, który w trakcie rozmowy wyznał, że niedawno przeszedł poważną operację chirurgiczną. Wspomniał też, że nie ma środków do życia i nikt nie jest w stanie mu pomóc. Był załamany. Stwierdził, że nie ma już siły na „takie życie” i coraz częściej miewa myśli samobójcze.
Przez pierwsze trzy dni listopada strażnicy miejscy podejmowali szereg działań związanych z zapewnieniem spokoju, porządku i bezpieczeństwa wokół krakowskich nekropolii. Funkcjonariusze nie odnotowali niepokojących zdarzeń.
W tym wyjątkowym okresie strażnicy miejscy będą pełnić służbę m.in. przy cmentarzach: Rakowickim, Grębałowskim, Salwatorskim, Batowickim i Podgórskim. Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo i porządek podejmą współpracę z policjantami, pracownikami Zarządu Cmentarzy Komunalnych i z inspektorami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.
Patrole będą pilnowały porządku i bezpieczeństwa również przy nekropoliach zlokalizowanych przy ulicach: Pasternik, Orlej, Balickiej, Piaszczystej, Żwirowej, Bieżanowskiej, Mała Góra, Zawiłej i Niewodniczańskiego.
Wyniki barometru wskazują, że 61 % krakowian jest zadowolonych z pracy straży miejskiej. Ponadto 52% darzy zaufaniem jednostkę, a 21% jest przeciwnego zdania. Oznacza to, że odsetek niezadowolonych obniżył się w ciągu dwóch lat o 7 %.
Natomiast 27 % ankietowanych nie wyraziło jednoznacznej opinii. Cieszy fakt, że aż 98 % mieszkańców czuje się bezpiecznie w mieście, choć obniżyło się nieco poczucie bezpieczeństwa w nocy.
Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na skalę problemu przemocy oraz wsparcie aktywnej postawy wśród uczniów: tolerancyjnej, opartej na gotowości do niesienia pomocy.
Aby wziąć udział w konkursie, uczniowie klas 6-8 szkół podstawowych oraz dla klas I-IV szkół średnich będą musieli wykonać plakaty/rysunki przedstawiające właściwe reakcje na zjawisko hejtu.
Termin składania prac: od 11 października do 16 listopada 2024 r.
Szczegóły w regulaminie
We wrześniu tego roku minęło pięć lat odkąd Kraków całkowicie odszedł od stosowania paliw stałych, a mieszkańcy zmienili swoje ogrzewanie na proekologiczne. Dzięki konsekwentnym działaniom Urzędu Miasta Krakowa, skutecznym kontrolom strażników miejskich oraz ogromnemu zaangażowaniu krakowian, z każdym rokiem oddychamy w naszym mieście coraz lepszym powietrzem.
Zachęcamy wszystkich mieszkańców i mieszkanki do wzięcia udziału w głosowaniu na projekty w ramach 11. edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa.
To Twoja szansa, żeby pomóc zmieniać nasze Miasto! Do wyboru jest prawie 700 różnych pomysłów, więc każdy znajdzie coś dla siebie.
Od 1 maja do 8 września br. strażnicy miejscy kontrolowali kąpieliska zlokalizowane na terenach Parków Zakrzówek i Bagry Wielkie. Działania były realizowane m.in. we współpracy z policjantami z Komisariatu Policji V w Krakowie.
Program: Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021 – 2027
Wartość: 705 879,42 PLN
Wartość dofinansowania: 599 997,51 PLN
Realizacja: 2024-07-01 do 2025-09-30
Wraz z początkiem roku szkolnego ruszamy z II etapem działań prewencyjno-profilaktycznych pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”. Przez pierwsze tygodnie września będziemy pełnić służbę w rejonach szkół podstawowych i pomagać dzieciom w bezpiecznym przechodzeniu przez jezdnię.