Aktualności

Rekrutacja na stanowisko strażnika miejskiego

Komendant ogłasza nabór

na wolne stanowisko urzędnicze aplikant
(nr ref. 4/2023)

 

232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Tradycyjnie obchody święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Hugona Kołłątaja, pod pomnikiem Żołnierzy Polski Walczącej przy ul. Powiśle, następnie przy Krzyżu Katyńskim, a także przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Matejki.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Święto wprowadzone zostało na mocy ustawy z 2004 roku. Ma ono wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Bezpieczna majówka na hulajnogach

Przed nami długi majowy weekend. Mamy nadzieję, że aura będzie na tyle łaskawa, aby zachęcić krakowian do wzmożonej aktywności fizycznej. Decydując się na jazdę na rowerze czy hulajnodze elektrycznej pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim i innych, a także o obowiązujących przepisach.

Kontrole przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej. Podsumowanie sezonu grzewczego 2022/2023

Ponad 3000 kontroli przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej przeprowadzili strażnicy miejscy w trakcie ostatniego sezonu grzewczego. Od października 2022, do końca marca 2023, ujawnili 58 wykroczeń, nałożyli 38 mandatów karnych, sporządzili 7 wniosków o ukaranie do sądu, pouczyli 13 osób.

32 lata Straży Miejskiej Miasta Krakowa

W 1991 r. w Straży Miejskiej zatrudnionych było 155 osób, z czego aż 145 było funkcjonariuszami. Pierwsza komenda mieściła się w siedzibie Urzędu Miasta Krakowa, przy Rynku Podgórskim. Dysponowano 13 samochodami oraz 38 radiostacjami służącymi do łączności bezprzewodowej.

Podsumowanie pięciodniowej akcji „Wystarczy 1 metr”

Wspólne działania inspektorów MPK i strażników miejskich prowadzone były od 13 do 17 marca, m.in. przy ulicy Długiej. Patrole kontrolowały miejsca, w których najczęściej dochodzi do blokowania tramwajów przez nieprawidłowo zaparkowane samochody. Warto podkreślić, że nie doszło do zablokowania tramwaju na dłużej niż 5 minut.

Palący problem!
2023-03-14

Każdego roku wraz z nadejściem wiosny pojawia się problem związany z wypalaniem traw. Jest to niezwykle niebezpieczne zjawisko nie tylko dla środowiska naturalnego, ale i dla ludzi. Dlatego apelujemy o zaniechanie tego rodzaju praktyk!

Nabór na Strażnika Miejskiego!


Komendant ogłasza nabór na wolne stanowisko urzędnicze: aplikant
(nr ref. 2/2023)