Mróz nie odpuszcza. Każdego dnia strażnicy miejscy odwiedzają do 100 bezdomnych

Siarczysty mróz jest śmiertelnym zagrożeniem dla osób w kryzysie bezdomności. Brak stałego i bezpiecznego schronienia sprawia, że bezdomni są narażeni na wychłodzenie, odmrożenia, a także na bezpośrednie zagrożenie życia. Właśnie dlatego, każdej zimy strażnicy miejscy zwiększają działania kontrole, by dotrzeć do wszystkich tych, którzy mogą potrzebować pomocy. Każdego dnia patrole straży miejskiej docierają do prawie setki osób, oferując im przewiezienie do ogrzewalni czy noclegowni. 

Mróz nie odpuszcza. Każdego dnia strażnicy miejscy odwiedzają do 100 bezdomnych
Fot. Straż Miejska Miasta Krakowa

Synoptycy IMGW przedłużyli swoje ostrzeżenie do czwartku, 11 stycznia, do godz. 9.00. Na noc z 10 na 11 stycznia synoptycy prognozują temperaturę minimalną od -17 do -15 st C., a lokalnie do -19 st. C. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od -10 do -7 st. C, a lokalnie -13 st. C. Wiatr o średniej prędkości od 5 do 15 kilometrów na godzinę.

 

Nasze działania

Strażnicy miejscy oferują osobom bezdomnym wszelkie możliwości wsparcia socjalnego, a w razie konieczności pomagają im w dotarciu do łaźni, ogrzewalni lub noclegowni. Wspólnie z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie starają się nakłonić ich, by zmienili swoje dotychczasowe miejsce pobytu na ciepłe i bezpieczne.

Ponadto, jeśli zachodzi taka konieczność, funkcjonariusze udzielają im pomocy medycznej, a w uzasadnionych sytuacjach wzywają do nich pogotowie ratunkowe. Natomiast osoby nietrzeźwe przewożą do Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień przy ul. Rozrywka.

Większość osób w kryzysie bezdomności odmawia jakiejkolwiek pomocy. Nie można jednak pozwolić na to, aby osoby bezdomne zostały w tej sytuacji całkiem same. Dlatego apelujemy do mieszkańców, by nie pozostawali obojętni i zgłaszali informacje o osobach potrzebujących pomocy na numer alarmowy straży miejskiej 986, na numer 112, lub bezpośrednio do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Można również zgłaszać miejsca pobytu takich osób i konieczność pomocy dla nich do Zespołu Streetwork Działu Pomocy Bezdomnym przy ul. Rakowickiej 21/4.

Osoby bezdomne przebywające w Krakowie mogą otrzymać tę pomoc, zgłaszając się do Działu Pomocy Bezdomnym, os. Teatralne 24, tel. 12 430 45 46 e-mail: db@mops.krakow.pl.

Kontakt telefoniczny ze streetworkerami pod nr telefonów 607 806 813, 780 579 594, 781 977 201, 781 977 203 – wystarczy wysłać SMS lub sygnał, a streetworkerzy oddzwonią.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Edyta Ćwiklik
Podmiot publikujący: Straż Miejska
Zobacz także
Ważne
986
bezpłatny
numer interwencyjny
Warto zobaczyć
POLECAMY