Kontrole podczas pandemii

Mając na uwadze bardzo trudną sytuację związaną z dużą liczbą przypadków zakażeń koronawirusem, strażnicy miejscy prowadzą działania mające na celu ochronę zdrowia i życia mieszkańców.

Kontrole podczas pandemii
Fot. Straż Miejska Miasta Krakowa

Funkcjonariusze przypominają o zagrożeniach wynikających z nieprzestrzegania obostrzeń, a osoby niestosujące się do obowiązujących przepisów muszą liczyć się z możliwymi konsekwencjami, w tym z grzywnami (mandaty karne do 500 złotych).

Od początku 2021 roku strażnicy ujawnili 5947 wykroczeń. Nałożyli 2288 mandatów karnych na kwotę 158 635 złotych, skierowali 286 wniosków o ukaranie do sądu, pouczyli 3373 osoby.

Art. 116 § 1a Kodeksu wykroczeń mówi: "Kto nie przestrzega zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, podlega karze grzywny albo karze nagany".

Dodatkowo, w związku z informacjami od pasażerów komunikacji miejskiej, którzy zwracają uwagę na osoby podróżujące tramwajami i autobusami bez prawidłowo założonych maseczek, strażnicy, policjanci oraz inspektorzy ruchu MPK sprawdzają czy wszyscy stosują się do obowiązku zasłania ust i nosa.

Źródło: KRAKOW.PL

pokaż metkę
Osoba publikująca: Edyta Ćwiklik
Podmiot publikujący: Straż Miejska
Zobacz także
Ważne
986
bezpłatny
numer interwencyjny
Warto zobaczyć
POLECAMY