Fachowe wsparcie dla osób bezdomnych

Jednym z najważniejszych działań strażników miejskich w okresie zimowym była kontrola miejsc przebywania osób bezdomnych. W tym roku nasze patrole wsparli lekarze oraz wolontariusze z Fundacji „Przystań Medyczna”.

Fachowe wsparcie dla osób bezdomnych
Fot. Straż Miejska Miasta Krakowa

Od 31 stycznia do 25 marca sprawdzane były pustostany, skwery, parki,  altany na działkach, przystanki komunikacji miejskiej. Osoby bezdomne otrzymywały fachową opiekę lekarską na miejscu, a często korzystały z doraźnej pomocy polegającej między innymi na zakładaniu i zmianie opatrunków. W sytuacjach związanych z zaawansowanym stanem schorzeń osoby były informowane o konieczności rozpoczęcia specjalistycznego leczenia.

Fundacja „Przystań Medyczna”

Została utworzona w 2017 roku w Krakowie, a jej celem jest pomoc medyczna dla osób bezdomnych, ubogich i społecznie wykluczonych, uznając nadrzędną rolę zdrowia w powrocie do życia w społeczności. Fundacja skupia lekarzy, pielęgniarki, farmaceutów oraz studentów medycyny.

– Lekarze, pielęgniarki, wolontariusze - świadczą usługi medyczne osobom wykluczonym społecznie, ubogim i bezdomnym. Bardzo rzadko spotykamy się z agresją, czy roszczeniowością tych osób. Większość z nich dziękuje za to, że jesteśmy, za to, że istnieje taka forma pomocy.

Myślę, że największą wartością jest dla nich to, że ktoś do nich wyszedł, podał rękę i nie stara się ich na pierwszy rzut oka zganić, ale przez wzajemny szacunek stara się wypracować zmiany – mówi Mateusz Gajda, wiceprezes zarządu Fundacji „Przystań Medyczna”.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Edyta Ćwiklik
Podmiot publikujący: Straż Miejska
Zobacz także
Ważne
986
bezpłatny
numer interwencyjny
Warto zobaczyć
POLECAMY