Aktualności
Zachęcamy rodziców z dziećmi w wieku 10–14 lat do udziału w bezpłatnym cyklu spotkań w ramach projektu „W rodzinie siła”. Ideą inicjatywy jest wsparcie rodzin w nierzadko trudnym procesie wchodzenia dzieci w etap dojrzewania. Zajęcia poprowadzą doświadczeni terapeuci, którzy szczególną uwagę zwrócą na komunikację i zaufanie w kształtowaniu relacji z bliskimi. Spotkania zaplanowano na listopad i grudzień. Obowiązują zapisy.
„Sztuka Patrzenia: Rozwiń skrzydła swojego potencjału” – to tytuł drugiej edycji cyklu warsztatów rozwojowych w Centrum Obywatelskim Centrum C 10.
Kraków bierze udział w ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”, która jest wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci. Jej podstawowym celem jest zwrócenie uwagi na problem przemocy wobec dzieci oraz konieczności odpowiedniego na nią reagowania. Kampania rozpoczęła się 8 października, a do włączenia w nią zachęcamy placówki oświatowe i opiekuńcze, firmy oraz osoby prywatne.
We wtorek, 24 września, rozpoczęła się szósta edycja Krakowskiej Akademii Klimatu. Podczas spotkań w Nowohuckim Centrum Kultury uczniowie z krakowskich szkół będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat ochrony środowiska. Czekają na nich pokazy najlepszych filmów ekologicznych, quizy oraz dyskusje z ekspertami.
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania rozpoczęło przyjmowanie zapisów na warsztaty edukacyjne w pierwszym semestrze roku szkolnego 2024/2025. W bezpłatnych zajęciach mogą wziąć udział krakowskie placówki oświatowe.
800 12 12 12 – o tym numerze telefonu warto pamiętać! To dyskretna i anonimowa forma kontaktu przeznaczona dla dzieci i młodzieży potrzebujących wsparcia psychologicznego. Bezpłatna infolinia Rzeczniczki Praw Dziecka działa całodobowo, siedem dni w tygodniu. Można również skorzystać z czatu.
To już kolejny rok szkolny, w którym Wodociągi Miasta Krakowa organizują zajęcia edukacji ekologicznej. Od 19 września można rezerwować terminy na zajęcia: „Akademia Kropelki”, „Wędrówki Kropelki” i „Wodny Manifest”. Rezerwacje na przedstawienia „Wyprawy Batyskafem. Misja Skratek” będą możliwe w grudniu.
13 i 14 grudnia w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie odbędzie się VII edycja Turnieju Debat Oksfordzkich o tematyce społeczno-prawnej. Kraków reprezentować będą uczniowie z VII Liceum Ogólnokształcącego im. Zofii Nałkowskiej.
Rodzice od 1 października mogą składać w ZUS-ie wnioski o przyznanie świadczenia „Aktywnie w żłobku”. To możliwości, które daje ustawa „Aktywny rodzic". Miasto wprowadziło zmiany, umożliwiające rozwój całego systemu opieki nad dziećmi do lat trzech. Na początek, uchwałą Rady Miasta Krakowa, dostosowane zostały opłaty za pobyt w miejskich żłobkach do rządowego dofinansowania.
Dbaj o swój dom, swoją dzielnicę, swoje miasto – pod takimi hasłami Kraków edukuje i zachęca mieszkanki i mieszkańców do szanowania przestrzeni, z której korzystamy wszyscy. Jest to odpowiedź na pojawiające się akty wandalizmu: zniszczone elewacje, ławki, kosze, toalety, skradzione rośliny czy zaśmiecone przestrzenie. Usunięcie szkód wymaga nie tylko czasu, zaangażowania pracowników, ale i dodatkowych środków finansowych.