Aktualności

Jest zgoda konserwatora wojewodzkiego na stację metra przy Bagateli

Urząd Małopolskiego Konserwatora Zabytków oficjalnie potwierdził możliwość zlokalizowania stacji metra „Stare Miasto” w obrębie skrzyżowania ulic: Karmelickiej, Podwale i Dunajewskiego.

Działa kolejna lodówka społeczna

To już czwarta „Lodówka pełna dobra”, która powstała z inicjatywy miasta. Nowa lodówka pojawiła się na ul. Praskiej 52, przy budynku, w którym mieści się filia nr 5 MOPS w Krakowie. Mogą z niej korzystać zarówno potrzebujący, jak i te osoby, które chciałyby podzielić się jedzeniem z innymi. Na terenie miasta takie lodówki społeczne działają od 2021 roku.

Samorządy ważnym ogniwem dla bezpieczeństwa państwa

Bezpieczeństwo, obrona cywilna, ochrona ludności, a także współpraca z samorządem w tym zakresie – to temat konferencji prasowej, która odbyła się 27 marca, z udziałem wicepremiera, szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz zastępcy prezydenta miasta Krakowa Andrzeja Kuliga.

Plan ogólny podstawowym dokumentem planistycznym dla miast

Plan ogólny to nowe narzędzie planistyczne, które do końca 2025 roku musi zastąpić studium gminne. To efekt ostatniej nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Nagroda im. Bujwidowej dla wyjątkowych kobiet

Magdalena Dropek, Niusia Horowitz-Karakulska, Małgorzata Markiewicz, Noemi Zabari – cztery kobiety o różnym doświadczeniu życiowym i zawodowym, które łączy jedno – ich postawa i dokonania mają znaczący wpływ na otaczającą nas rzeczywistość, a za swoją prospołeczną działalność, 27 marca, zostały uhonorowane nagrodą im. Kazimiery Bujwidowej.

Kraków z wysokim ratingiem i stabilną perspektywą

Amerykańska agencja ratingowa S&P Global Ratings potwierdziła długoterminową ocenę wiarygodności kredytowej Krakowa na poziomie „A-” oraz oceniła perspektywę miasta jako stabilną.  – To najwyższy wskaźnik z możliwych do uzyskania przez jednostkę samorządu terytorialnego i jednocześnie obiektywna, zewnętrzna ocena miejskiej polityki finansowej – podkreśla prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Kraków w czołówce polskich miast przyciągających inwestorów

Drugie pod względem wielkości miasto Polski uznawane jest za atrakcyjne miejsce do prowadzenia biznesu. W najnowszej edycji raportu Antal i Cushman & Wakefield – BEAS średnia ocena Krakowa pod względem wszystkich czynników wpływających na decyzje inwestycyjne firm wyniosła 7,6/10. W porównaniu z poprzednią edycją badania z 2021 roku wynik ten wzrósł aż o 1,1 punktu. Na korzystną ocenę wpływają zaawansowana sieć jednostek naukowo-badawczych oraz związani z nimi świetnie wykształceni absolwenci, dobrze przygotowana i rozwijana infrastruktura, a także druga po Warszawie największa baza nowoczesnej przestrzeni biurowej.

MPK otwiera oferty na dostawę 45 autobusów i wymianę baterii w 20 elektrykach

28 marca krakowski przewoźnik otworzył oferty w dwóch postępowaniach przetargowych: na dostawę w sumie 45 nowych autobusów w formie leasingu i na przeprowadzenia tzw. retrofitu baterii, czyli modyfikacji baterii elektrycznych w 20 autobusach marki Solaris z 2017 roku.

MPK w Krakowie z certyfikatem „Kulturalny biznes”

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie zostało wyróżnione certyfikatem „Kulturalny biznes”, który jest przyznawany przez Zamek Królewski na Wawelu. Odebrał go Mariusz Szałkowski, wiceprezes zarządu MPK SA w Krakowie, podczas wernisażu wystawy „Wawel Wyspiańskiego”. Certyfikat wręczał dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Andrzej Betlej. W ten sposób podziękował MPK za dotychczasowe zaangażowanie w szeroko rozumianą działalność muzeum.

Na niebiesko dla autyzmu

Kraków po raz kolejny dołączy do światowej akcji „Light it up Blue” („Zaświeć się na niebiesko”) organizowanej w Światowy Dzień Autyzmu i podświetli we wtorek, 2 kwietnia znane obiekty w geście solidarności z osobami chorymi na autyzm.