górne tło

32 lata Straży Miejskiej Miasta Krakowa

W 1991 r. w Straży Miejskiej zatrudnionych było 155 osób, z czego aż 145 było funkcjonariuszami. Pierwsza komenda mieściła się w siedzibie Urzędu Miasta Krakowa, przy Rynku Podgórskim. Dysponowano 13 samochodami oraz 38 radiostacjami służącymi do łączności bezprzewodowej.

Na początku swojej działalności strażnicy zajmowali się niemal wyłącznie porządkiem i czystością w miejscach publicznych, a do ich najważniejszych zadań należało także przeciwdziałanie nieprawidłowemu parkowaniu samochodów oraz nielegalnemu handlowi ulicznemu.

Jednak na przestrzeni kolejnych lat, wraz ze zmianami społeczno – gospodarczymi rosła nie tylko liczba zgłaszanych do straży interwencji, ale zmieniał się też profil spraw, które trafiały do dyżurnych. Szybko okazało się, że to we władzy lokalnej i jej organach mieszkańcy dostrzegli szansę na rozwiązywanie najbardziej nurtujących ich problemów.

Ważnym dniem w historii straży był 29 sierpnia 1997 roku. Uchwalono wówczas Ustawę o strażach gminnych. Uregulowano w niej zadania i uprawnienia strażników gminnych/miejskich. Dzień ten uznawany jest za oficjalne święto formacji. 

Strażnicy prowadzą codzienne działania związane m.in. z: ruchem drogowym, ekologią, spożywaniem alkoholu w miejscach zabronionych, zaśmiecaniem i zanieczyszczaniem miejsc publicznych, zakłócaniem porządku i spoczynku nocnego, wybrykami chuligańskimi i nieobyczajnymi oraz czynami związanymi z naruszaniem uchwały o parku kulturowym.