Miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych

Mimo, iż czasy, w których spora część kierowców ostentacyjnie parkowała swoje auta na miejscach przeznaczonych dla pojazdów osób niepełnosprawnych minęły bezpowrotnie, to jednak okazuje się, że problem nadal istnieje. A nieuprawnione zajmowanie tzw. kopert, to delikatnie rzecz ujmując – wyraz braku empatii.

 

Miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych
Fot. Straż Miejska Miasta Krakowa

Tylko w 2019 roku strażnicy miejscy podjęli 1671 interwencji wobec kierowców naruszających obowiązujące przepisy. Przez prawie 11 miesięcy obecnego roku, tych interwencji było niespełna 700. Ten wyraźny spadek spowodowany jest m.in. wymalowaniem w centrum miasta i na Kazimierzu nowych oznakowań poziomych.  

-Zwróciliśmy się z prośbą do ZDMK o domalowanie niebieskich kopert w kilkunastu miejscach na terenie Kazimierza, tych które przysparzały strażnikom najwięcej problemów w egzekwowaniu przepisów. Były to m.in. ciągi parkingowe, w których kierowcy mogli mieć problem z właściwą interpretacją oznakowania – podkreśla Jerzy Mądrzyk komendant Straży Miejskiej Miasta Krakowa.

-Wiemy jak ważna jest dostępność miejsc dla osób z ograniczoną mobilnością w mieście, dlatego w pierwszej kolejności, jeszcze przed zimą, wymalowaliśmy niebieskie "koperty" tam gdzie pojawiały się problemy z parkowaniem przez osoby nieuprawnione. Cieszymy się, że w ten sposób możemy im pomóc, w przyszłym roku takie udogodnienia pojawią się w ścisłym centrum - mówi Marcin Hanczakowski, dyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Nowe oznakowania poziome stanowisk postojowych dla pojazdów osób niepełnosprawnych:

Augustiańska 18, Bernardyńska 1 i 3, Bocheńska 3, Brzozowa 14, 5 oraz 1
Berka Joselewicza przy Brzozowej, Estery 3, Józefa 8 i 16, Koletek 9, Kupa 7
Miodowa 24 i 28, Paulińska 28, Pl. Wolnica 13, Skawińska 22, św. Sebastiana 25, Plac Na Groblach, Tenczyńska i Tarłowska, Orzeszkowej, Kordeckiego i św. Stanisława, Smocza.

Niebieskie koperty

Charakterystycznych kopert z symbolem osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim trudno nie zauważyć w przestrzeni miejskiej. Zgodnie z przepisami muszą być pomalowane niebieską farbą wyraźnie widoczną niezależnie od warunków pogodowych.

Aby osoba niepełnosprawna mogła swobodnie wysiąść z samochodu i przesiąść się na przykład na wózek inwalidzki, zgodnie z ustawą stanowisko parkingowe powinno mieć co najmniej 3,6 metra szerokości oraz 5 metrów długości, natomiast wzdłuż jezdni długość została określona na 6 m.

Miejsce takie powinno być wyróżnione oznakowaniem poziomym (niebieska powierzchnia ograniczona białymi liniami i symbolem osoby niepełnosprawnej (znak P-24). Wskazane /ale nie konieczne/ jest także oznakowanie pionowe – znak D-18a „parking – koperta” oraz T-29 z piktogramem osoby niepełnosprawnej.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Edyta Ćwiklik
Podmiot publikujący: Straż Miejska
Zobacz także
Ważne
986
bezpłatny
numer interwencyjny
Warto zobaczyć
POLECAMY