Aktualności
We wrześniu tego roku minęło pięć lat odkąd Kraków całkowicie odszedł od stosowania paliw stałych, a mieszkańcy zmienili swoje ogrzewanie na proekologiczne. Dzięki konsekwentnym działaniom Urzędu Miasta Krakowa, skutecznym kontrolom strażników miejskich oraz ogromnemu zaangażowaniu krakowian, z każdym rokiem oddychamy w naszym mieście coraz lepszym powietrzem.
Służby miejskie na bieżąco reagują na problem związany z różnymi przejawami niszczenia wspólnej przestrzeni. Poza kosztownym czyszczeniem budynków i infrastruktury, podejmowane są działania mające zapobiegać kolejnym aktom dewastacji. Kampania informacyjna dla mieszkańców „Wspólne nie znaczy niczyje. Dbaj o swoje miasto”, zajęcia dla dzieci i młodzieży prowadzone przez strażników miejskich, wieża monitorująca fort Mistrzejowice, to ważne przykłady aktywności, które mają wpłynąć na społeczne uwrażliwienie na problem wandalizmu.
Miasto przygotowuje koncepcję dotyczącą połączenia pieszo-rowerowego na ul. Buszka, pomiędzy ul. Przybyszewskiego a ul. Piastowską. Dostępne są już plany sytuacyjne, na ewentualne uwagi Zarząd Dróg Miasta Krakowa czeka do 27 października.
Urząd Miasta Krakowa uruchomił magazyn w siedzibie straży miejskiej przy al. Jana Pawła II 188. Od 1 października zmieniły się godziny jego otwarcia – dary można przynosić od poniedziałku do piątku w godz. 11.00–19.00. W Krakowie swoją przestrzeń na pomoc rzeczową udostępniły także ochotnicze straże pożarne, rady dzielnic oraz fundacje i organizacje współpracujące z miastem.
30 września zakończyło się składanie wniosków o wypłatę bonu energetycznego – jednorazowego, rządowego wsparcia dla osób zagrożonych ubóstwem energetycznym. Do Krakowskiego Centrum Świadczeń wpłynęło ponad 21 tys. wniosków. Do tej pory pracownicy centrum rozpatrzyli już około 14 tys. wniosków.
Kraków od lat postuluje wprowadzenie w Polsce opłaty turystycznej przez zmianę ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 9 października radni jednogłośnie zdecydowali o przekazaniu rezolucji w tej sprawie do rządu RP.
Są już dostępne bezpłatne szczepienia przeciwko meningokokom typu B dla dzieci w wieku od 2 miesięcy do 3 roku życia. Szczepienia będą wykonywane w dwóch placówkach CM Unimed sp. z o.o. – przy ul. Młodej Polski 7 oraz przy ul. Kordylewskiego 1/8.
Ulica Kościuszki jest gruntownie przebudowywana średnio raz na 30–40 lat, włącznie z wymianą torowiska, jezdni i chodników. Jednak do tej pory nie przechodziła aż tak głębokiej ingerencji w strukturę. Ulica zyskuje nową infrastrukturę techniczną w postaci kanałów technologicznych, pełnego podpięcia kamienic do kanalizacji opadowej, nowoczesnego odwodnienia torowiska, rozbudowy sieci ciepłowniczej oraz wodociągowej. Do tego przebudowie poddano także most na Rudawie.
Kraków organizuje kilkudniowe pobyty dla młodzieży z dolnośląskich miejscowości najbardziej dotkniętych niedawną powodzią. Uczniowie, zwiedzając nasze miasto, mogą na chwilę zapomnieć o dramatycznych wydarzeniach, podczas których byli świadkami niszczycielskiej siły żywiołu. W inicjatywę zaangażowane są miejskie jednostki.
Wybrana w przetargu firma Ekkom z Krakowa zbada skuteczność zastosowanych rozwiązań w zakresie ochrony przed hałasem i zanieczyszczeniem po zakończeniu budowy linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej. Zarząd Inwestycji Miejskich podpisał właśnie umowę na wykonanie analizy.