Kontrole ruchu rowerowego

Strażnicy miejscy kontrolowali wczoraj ruch rowerowy w Krakowie. Tylko przez 2 godziny działań w kilku wybranych miejscach miasta ujawnili 83 wykroczenia popełnione przez rowerzystów. Nałożyli 42 mandaty karne na łączną kwotę 3 050 złotych, pouczyli 41 osób.

Kontrole ruchu rowerowego
Fot. Straż Miejska Miasta Krakowa

Przepisy

Co do zasady rowerzystom nie wolno jeździć po chodniku. Jednak kodeks drogowy dopuszcza taką możliwość w kilku przypadkach. Mogą to robić osoby, które mają pod opieką dziecko młodsze niż 10 lat na własnym rowerze. Po chodniku mogą także poruszać się cykliści bez dzieci, ale tylko jeśli na drodze, wzdłuż której jadą, dopuszczalna prędkość jest większa niż 50 km na godzinę, a szerokość chodnika ma więcej niż 2 metry. Trzecim odstępstwem od tej reguły jest sytuacja, gdy warunki atmosferyczne nie pozwalają na bezpieczną jazdę tj. gdy występuje ograniczona widoczność, pada deszcz, śnieg lub jest mgła. 

Nie wolno przejeżdżać rowerem przez przejścia dla pieszych. Jeśli rowerzysta chce pokonać takie przejście powinien zsiąść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę. Wtedy traktowany jest jak pieszy.

Jeżeli natomiast pieszy zamierza skorzystać z drogi dla rowerów, to dozwolone jest to tylko wtedy, gdy nie ma chodnika lub pobocza albo w przypadku niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, obowiązany jest ustąpić miejsca rowerowi.

Kierowcy samochodów muszą pamiętać, że zbliżając się do przejazdu dla rowerów albo skręcając w drogę poprzeczną, muszą zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzystom znajdującym się na ścieżce.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Marek Anioł
Podmiot publikujący: Straż Miejska
Zobacz także
Ważne
986
bezpłatny
numer interwencyjny
Warto zobaczyć
POLECAMY