Oszuści podają się za wolontariuszy

W związku z pojawiającymi się informacjami o próbach prowadzenia nielegalnych zbiórek pieniędzy na rzecz osób głuchoniemych apelujemy o ostrożność i informujemy, że takie zdarzenia mogą wyczerpywać znamiona wykroczenia lub przestępstwa. W sytuacji jakichkolwiek podejrzeń co do legalności zbiórek, prosimy o zgłaszanie takich przypadków dyżurnym straży miejskiej pod numerem telefonu 986.

Oszuści podają się za wolontariuszy
Fot. Pixabay

Przepisy

W myśl art. 56 § 1 Kodeksu wykroczeń "Kto bez wymaganego zgłoszenia zbiórki publicznej lub niezgodnie ze zgłoszeniem zbiórki publicznej organizuje lub przeprowadza publiczną zbiórkę ofiar, podlega karze grzywny".

Uprawnionymi do prowadzenia zbiórki publicznej mogą być organizacje pozarządowe i podmioty w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Jednym z warunków jakie musi spełnić organizator zbiórki publicznej jest zapewnienie osobom prowadzącym zbiórkę identyfikatorów zawierających: imię i nazwisko osoby przeprowadzającej zbiórkę publiczną oraz w szczególności informacje o nazwie, celu zbiórki publicznej i jej organizatorze oraz numerze zbiórki publicznej.

Żebractwo problemem społecznym

Żebractwo jest ciągle aktualnym tematem nie tylko w naszym kraju, ale także w Europie i na świecie. W bardzo wielu metropoliach stanowi istotne wyzwanie dla służb społecznych i mundurowych. Nieocenione jest również wsparcie miasta. Warto przypomnieć, że dzięki akcjom prowadzonym przez krakowski magistrat w ostatnich latach („Dając pieniądze, odbierasz dzieciństwo”, „Nie dawaj pieniędzy na ulicy. Pomagaj naprawdę”) oraz dzięki interwencjom strażników miejskich, zjawisko natarczywego żebrania zostało zdecydowanie ograniczone.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Paweł Zaborski
Podmiot publikujący: Straż Miejska
Zobacz także
Ważne
986
bezpłatny
numer interwencyjny
Warto zobaczyć
POLECAMY