,,Bezpieczna Zebra''

Dzisiaj w ramach akcji „Bezpieczna Zebra’’ strażnicy miejscy kontrolowali ruch rowerowy w rejonie Błoń.  Ponieważ jednym z najczęstszych wykroczeń jest jazda jednośladami po „zebrze”, funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na łamanie przepisu nakładającego obowiązek prowadzenia roweru przez przejście dla pieszych.

 

,,Bezpieczna Zebra''
Fot. Straż Miejska Miasta Krakowa

Należy pamiętać, że na chodniku pieszy ma zawsze pierwszeństwo, a kierujący rowerem w pierwszej kolejności powinien korzystać z drogi dla rowerów. Jeżeli zdarzy się inaczej, strażnik miejski może rowerzystę pouczyć, nałożyć mandat karny w wysokości 100 zł lub skierować wniosek o ukaranie do sądu.

 Rowerzysta może korzystać z chodnika tylko gdy:

  • opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Rowerem bezpiecznie po Krakowie Bezpieczny rowerzysta

Rowerowe akcje edukacyjne wpisują się w program działania Straży Miejskiej Miasta Krakowa. Nasi funkcjonariusze nie tylko biorą udział w organizacji egzaminów na kartę rowerową, ale także współorganizują akcje rowerowe dla dzieci i młodzieży. Każdego roku wraz z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym  organizujemy konkurs „Rowerem bezpiecznie po Krakowie”. Cel konkursu to zwrócenie uwagi na zagrożenia w ruchu drogowym i zasady prawidłowego poruszania się rowerem. Wydarzenie promuje pozytywne i bezpieczne zachowania na drodze. Uczestnicy konkursu biorą udział m.in. w wykładzie na temat bezpieczeństwa w komunikacji miejskiej.

Wszystkim nam po drodze

W ostatnich latach prowadziliśmy akcję edukacyjną zatytułowaną „Wszystkim nam po drodze”. Zwracaliśmy uwagę na zachowania uczestników ruchu, szczególnie tam gdzie, najczęściej dochodziło do konfliktów na linii pieszy-kierowca-rowerzysta. Rozdaliśmy tysiące ulotek propagujących kulturalne poruszanie się po drodze.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Paweł Zaborski
Podmiot publikujący: Straż Miejska
Zobacz także
Ważne
986
bezpłatny
numer interwencyjny
Warto zobaczyć
POLECAMY