„Wszystkim nam po drodze”, czyli bezpiecznie rowerem po Krakowie.

Rowerowe patrole Straży Miejskiej Miasta Krakowa wyruszają w miasto.
Tylko do końca wakacji dwuosobowe patrole wyjadą na służbę 250 razy. Funkcjonariusze będą podejmować interwencję w rejonach, gdzie najczęściej dochodzi do konfliktów na linii pieszy-rowerzysta-kierowca. Dodatkowo do wszystkich uczestników ruchu trafi pięć tysięcy ulotek promujących kulturę na drodze.

„Wszystkim nam po drodze”, czyli bezpiecznie rowerem po Krakowie.
Fot. Straż Miejska Miasta Krakowa

Strażnicy miejscy na rowerach po raz pierwszy wyjechali na krakowskie ulice
w 2000 roku. Wówczas funkcjonariusze mieli do dyspozycji tylko cztery jednoślady – obecnie jest ich sześć razy więcej. – Rower ma tę przewagę nad radiowozem, że w trakcie interwencji można nim wjechać niemal wszędzie. Ponadto znacznie szybciej, zwłaszcza w centrum miasta, można nim dotrzeć na interwencje niż idąc pieszo – wylicza Zbigniew Ulman, zastępca Komendanta Straży Miejskiej Miasta Krakowa. Dodaje, że tylko do końca wakacji planowane jest wysłanie w teren dwuosobowych patroli na rowerach aż 250 razy.

Strażnicy na jednośladach będą patrolować m.in. teren Starego Miasta, Kazimierza, Plant, Bulwarów Wiślanych oraz Podgórza. Ze względu na rosnący ruch rowerowy funkcjonariusze będą także monitorować główne ciągi rowerowe łączące poszczególne dzielnice z centrum Krakowa. Mundurowi będą także zwracać uwagę na zachowania wszystkich uczestników ruchu, szczególnie tam gdzie, najczęściej dochodzi do konfliktów na linii pieszy-kierowca-rowerzysta. W takich lokalizacjach strażnicy miejscy będą prowadzić akcję zatytułowaną „Wszystkim nam po drodze”. – Chcemy przede wszystkim edukować. Dlatego do pieszych, rowerzystów i kierowców trafi pięć tysięcy ulotek, którymi chcemy zachęcać do wzajemnego szacunku i kultury na drodze – wyjaśnia komendant Zbigniew Ulman.

Akcję Straży Miejskiej Miasta Krakowa wsparły środowiska rowerowe

–Bez wątpienia wszelkie formy drogowej edukacji są potrzebne. W wielu przypadkach pouczenie sprawcy wykroczenia i wręczenie mu ciekawej ulotki przyniesie lepszy skutek niż karanie od razu mandatem – ocenia Marcin Hyła, prezes Stowarzyszenia Miasta dla Rowerów. Ten pogląd podziela także Marcin Dumnicki ze Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów. – Przestrzeganie przepisów jest ważne, ale nie możemy zapominać, że na naszych drogach dużym problemem jest brak kultury. Dlatego musimy stawiać przede wszystkim na praktyczną edukację – chcemy pokazać, jak uczestniczyć w ruchu myśląc nie tylko o sobie – powiedział Marcin Dumnicki.

Rowerowe akcje edukacyjne od lat są wpisane w program działania Straży Miejskiej Miasta Krakowa. Funkcjonariusze nie tylko biorą udział w organizacji egzaminów na kartę rowerową, ale także współorganizują akcje rowerowe dla dzieci i młodzieży. W tym roku odbył się już m.in. konkurs „Rowerem bezpiecznie do celu” zorganizowanym przez Straż Miejską Miasta Krakowa i MPK Kraków, w którym wzięło udział 10 szkół. W ostatnim tygodniu strażnicy prowadzili także zajęcia z bezpiecznej jazdy jednośladem w trakcie Mistrzostw Polski w Trialu Rowerowym oraz podczas akcji „Odjazdowy Bibliotekarz” organizowanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie oraz Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Wszystkim miłośnikom jednośladów, szczególnie tym początkującym, przed wyruszeniem w drogę polecamy bardzo ciekawe i przydatne porady:

Poradnik Stowarzyszenia Miasta dla Rowerów  www.miastadlarowerow.pl/index_poradnik.php

Projekt "Cykloakademia" Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów  www.kmr.org.pl/edukacja/cykloakademia/

(MW)

ulotka_m

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Krzysztof Kordys
Podmiot publikujący: Straż Miejska
Zobacz także
Ważne
986
bezpłatny
numer interwencyjny
Warto zobaczyć
POLECAMY