Komunikat archiwalny

Strażnicy przeszkoleni na wypadek ataków terrorystycznych

Pierwsza pomoc pod ostrzałem czy zarządzanie akcją ratunkową w przypadku ataku bombowego – krakowscy strażnicy miejscy, jako pierwsi zostali przeszkoleni z ratownictwa taktycznego. Zajęcia poprowadzili eksperci z Zakładu Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej Collegium Medicum UJ.

Strażnicy przeszkoleni na wypadek ataków terrorystycznych
Fot. Straż Miejska Miasta Krakowa

- Pomysł, by szkolić krakowskich funkcjonariuszy zrodził się w kontekście ostatnich zamachów w Paryżu. Nigdy nie wiemy, czy podobna sytuacja nie wydarzy się na przykład w naszym mieście – zauważa dr n. med. Arkadiusz Trzos, kierownik Zakładu Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej Collegium Medicum UJ.

Wczoraj na specjalnym szkoleniu krakowscy strażnicy miejscy zostali zapoznani między innymi z technikami niesienia pomocy na polu walki. Praktyczną cześć warsztatów poprowadził Tomasz Sanak, trzykrotny uczestnik misji w Afganistanie, na co dzień związany z Zakładem Medycyny Katastrof.

-  Każdy funkcjonariusz, który chce profesjonalnie udzielać pomocy powinien przejść praktyczne szkolenie z ratownictwa taktycznego. Tylko w ten sposób człowiek może nauczyć się podstawowych procedur, które w sytuacji zagrożenia czy stresu trzeba wykonywać automatycznie – tłumaczył Tomasz Sanak.

Krakowscy strażnicy miejscy są pierwszą grupą funkcjonariuszy, którzy rozpoczęli specjalistyczne szkolenia już miesiąc temu. Wówczas także Tomasz Sanak prowadził warsztaty, jak pomagać osobom skrajnie wychłodzonym, czyli w stanie hipotermii. – Nasze szkolenia prowadzimy pro publico bono. Zdajemy sobie sprawę, że powinniśmy dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem, gdyż w sytuacji zagrożenia każda osoba, która będzie umiała udzielić pomocy, będzie na wagę złota – uważa Tomasz Sanak.  Dodaje, że propozycję kolejnych szkoleń kierowane będą do policji, straży pożarnej oraz samych krakowian. W marcu planowane jest na przykład szkolenie dla kobiet w ciąży oraz ich mężów – chodzi o to, by przyszli rodzice wiedzieli, jak ratować dziecko, które na przykład się zakrztusi.

Po zakończonym szkoleniu kierownik Zakładu Medycyny Katastrof Arkadiusz Trzos, ocenił że krakowscy strażnicy są dobrze przygotowani do niesienia pomocy w sytuacjach kryzysowych, takich jak atak terrorystyczny. -  Uważam, że nasi funkcjonariusze mają dużą wiedzę w tym zakresie i zareagowaliby właściwie – powiedział dr n.med. Arkadiusz Trzos. Jego zdaniem, przy zdarzeniu masowym kluczową umiejętnością jest szybkie podejmowanie decyzji i zarządzanie pomocą medyczną.

Ze współpracy z Zakładem Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej Collegium Medicum UJ jest zadowolony komendant Straży Miejskiej Miasta Krakowa Adam Młot.  - Strażnicy miejscy bardzo często, jako pierwsi docierają na miejsce zdarzenia. Zarówno wcześniejsze szkolenie z hipotermii, jak i to z ratownictwa taktycznego, pozwolą naszym funkcjonariuszom jeszcze skuteczniej nieść pomoc osobom poszkodowanym w różnych sytuacjach kryzysowych - powiedział Adam Młot.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Krzysztof Kordys
Podmiot publikujący: Straż Miejska
Zobacz także
Ważne
986
bezpłatny
numer interwencyjny
Warto zobaczyć
POLECAMY